DOĞUM VE SONRASI

Doğum zamanı yaklaştıkça verilmesi gereken kararlar ve bilinmeyeni beklemenin heyecanı doldurur içimizi... Normal doğum mu, sezaryen mi? Doğuma giderken anne ve bebek için gerekli hazırlıklar neler? Bebeğinizle ilk tanışma anında sizi neler bekliyor? Kordon kanı saklamak gerekli mi, değil mi? Doğum ve sonrası ile ilgili bu ve benzeri sorularınızın cevabı için tıklayın...

Doğum

Normal doğum mu? Sezaryen mi? Anne adaylarının hamilelik süresince zihnini meşgul eden önemli konulardan biridir. Tabi ki hekim görüşü ile karar vermesi oldukça önemli olmakla beraber; pediatristler genellikle, bebek için sezaryeni tercih ederler. Anne adayı ileri yaşta ya da tedavi yöntemlerinin desteği ile hamile kalmış ise öncelikli doğum türü genellikle sezaryen olmaktadır. Ancak her iki doğum türünün de avantajları bulunmaktadır. Doğum türü ne olursa olsun bir anne ve hekimi için bebeğin sağlıklı doğması her zaman en öncelikli durumdur.

Doğumdan hemen sonra

Yenidoğan dönemi doğumu izleyen 4 haftalık süreyi içerir. İnsan yaşamı döllenme anında başlar ve bunun ilk 40 haftası uterus içinde geçer. Bu dönemde büyüme ve gelişme açısından büyük aşamalar göstermekle birlikte yenidoğanın birçok vücut işlevi henüz tam olgunluğa erişmemiştir. Bu nedenle birçok yapısal özelliği erişkinden farklılıklar gösterir.

Emzirme ve Anne Sütü

Emzirmek bir annenin bebeği için yapabileceği iyiliklerden biridir. Anne sütü bebeğin ilk aylarda büyüme ve gelişmesi için ihtiyaç duyacağı tüm besin öğelerini içerir. Ayrıca emzirme anne ile bebek arasında duygusal bağın kurulmasında önemli bir destektir. Bebek ve anne için birçok yararı vardır.

Kordon Kanı Saklanması

Son dönemdeki çalışmalardan sonra kök hücre tedavileri önem kazanmaya başladı. Birçok hastalığın tedavisinde artık kök hücreler kullanılmaya çalışılıyor. Vücutta kök hücre bulunabilecek çeşitli dokular mevcut aslında. Başta kemik iliği olmak üzere çeşitli organlarda ve bu organların belirli doku bölgelerinde gerektiğinde kendini çoğaltabilen, kararlanabilen ve farklılaşabilen hücreler varlığını sürdürür. Deri, göz, kalp, böbrek, akciğer, sindirim sistemi, pankreas, karaciğer, yağ doku gibi erişkin dokulardan kök hücre izolasyonları gerçekleştirilmiştir. Ancak yeni çalışmalarda kök hücre kaynağı için bulunan bir diğer bölge kordon kanıdır.