HAMİLELİK

O ilk haberi aldığınız anın heyecanının hiç azalmadığı, hatta bebeğiniz içinizde büyüdükçe daha da arttığı hamilelik dönemi ile ilgili beslenme, egzersiz, kasılmalar, şeker testi, 3. trimester ve merak ettiğiniz daha birçok konu için tıklayın...

Hamilelikte Kasılmalar

Hangi anne adayı bir gece uyanıp karnının küçülüp sertleştiğini hissetmez ya da fark etmez? Bu hareketlenme bazen anne adayını endişelendirebilse de bu durumun uterus kasılması olduğunu bilmek gerekir. Genelde üçüncü trimesterde başlar ve amacı anneyi doğuma hazırlanmaktır.

Hamilelikte 3.Trimester

Hamilelikte son üçte birlik dönem, bir önceki dönemler kadar keyifli olmayabilir. Ancak her anne adayı hamileliğinin her döneminin keyfini çıkartmalı ve bebeğinin gelişine çok az kaldığını düşünerek yaşayacağı ufak sıkıntıları göz ardı etmelidir.

Hamilelikte Beslenme

Hamilelik sürecinde anne adaylarının en çok karşılaştıkları sorular ‘bugün ne yedin? Yemek sıklığında artış mı var? gibi sorulardır. İştahlar biraz daha açılır ve hamilelik öncesinden daha sık yemek yemeye başlanabilir. Ancak önemli olan annenin ne yediğidir.

Hamilelikte Egzersiz

Egzersiz veya fiziksel olarak aktif bir yaşam tarzının, kişinin genel sağlığı açısından iyi olduğu bir gerçektir. Fakat hamilelik özel bir durum olduğundan, bu tip egzersizlerin hangilerinin hamilelikte güvenli olduğuna dair farklı düşünceler vardır. Genel olarak anne adaylarının da fiziksel açıdan aktif olması tavsiye edilir. Ancak ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır. Düzenli yürüyüş ve yüzme gibi egzersizlerin oldukça faydası vardır.

Hamilelikte Şeker Yüklemesi

24-28. haftalar arasında gestasyonel diyabet (gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığı) taraması amacıyla 50 gr glukoz yükleme testi yapılır. Test aç veya tok olarak uygulanabilir.